LOENGUINFO

KIRJANIK JÜRI LINA

tutvustab veebruaris üliolulist ainestikku pealkirja all

MOONUTUSTE AJASTU

 

Pahatahtlike ettevõtmistega on õnnestunud vaenulikel jõududel erinevates valdkondades asendada tõelised mõisted pseudoväärtustega, mis ohustavad tsivilisatsiooni.
Globalistid on tõrjunud kõrgkultuuri rämpskultuuriga, mille sotsialistlikku olemust esitletakse elitaarsena. Lina toob säherduse eksitava tegevuse kohta pööraseid näiteid.

 

Väravad on avali käparditele ja keskpärasustele, samas takistatakse andekate tegutsemist.

  • Globalistide taotlus on suunata teadust eksiteedele, lektor teeb nähtavaks oluliste faktide ja nende teadusliku seletuse varjamise seosed. Ta tutvustab neid professoreid, kes ausalt viitavad teadlikele valedele bioloogiaõpikuis ja teiste alade teatmikes, sest moonutused toetavad savijalgadel seisvaid teooriaid. Nõnda on globalistidele kasulikud müüdid muudetud moodsaiks usundeiks, milles ei tohi kahelda. Varjatud faktide avalikustajaid sildistatakse aga tegelikkust eiravaiks vandenõuteoreetikuiks.
  • Lektor näitab, miks laiad massid ei suuda ajaloooliste tõsiseikade moonutamist või mahavaikimist läbi näha, et tegelikkuses orienteeruda.
  • Juttu tuleb ka tundmatust Rootsist ja sotsialistliku tegelikkuse veidrustest.
  • Ja lõpuks viidatakse kultuurikriisi esilekutsumise asjaoludele, mille eesmärk on kujundlikkusele toetuva kunsti väljajuurimine. See omakorda soodustaks kaootilisuse kaudu tsivilisatsiooni hukutamist.

 

Ka Eestis tegutsevad sotsiaalliberaalsed jõud peidavad või takistavad kõrgkultuuri avaldusvorme, sealhulgas on keelu all Jüri Lina luulelavastus, mis tehtud koos näitleja Jaan Toomingaga gruusia filosoofilisest poeesiast. Samas ülistavad mainitud tagurlased “kasulike idiootide” pseudonähtusi. Nood andetud tegelased lähtuvad poliitilise korrektsuse piiranguist. See puudutab muusikat (milles domineerib kakofoonia), maalikunsti (on veiderdamiste tõttu hääbumas), kirjandust (vaevleb pealiskaudsuse ja hambutute metafooride või üldse võrdumite vähesuse kammitsais), teatrit (kujutab jälkuste platvormi, olles surutud ebaprofessionaalsuse hullusärki) ja filmi (millel pole lastud isegi kujundlikkuse ääremaile komberdada).

 

Kui Euroopa Filmiakadeemia oma esimese auhinna määras amatöörlikule Savvusanna sõsaratele, mille pani kokku küündimatu Anna Hints, oli see filmoloogiast lähtuvatele hindajatele piinlik sündmus. Loomulikult ülistas seda Sirbi ebapädev filmitoimetaja Tristan Priimägi: “Film on muidugi tugev ja omanäoline, selles ei kahtle keegi, kes seda näinud on.” Ta tõi esile filmi “relevantseid ja kaasaegseid” teemasid: LGBT, naiste õigused, feminism, alasti keha näitamine “uudsel moel”. Seega on tema hinnangu mõõdupuu poliitiline korrektsus ning mitte filmikeele ja kujundlikkuse valdamise meisterlikkus. Igal asjatundjal on seda häbi lugeda, sest tegu on tendentsliku TVreportaažiga. Film see ei ole, sest puuduvad võrdumid. Ometi on seda häbitult tituleeritud “meistriteoseks”. Teosteks saab pidada vaid kunsti, millega käesoleval juhul tegu ei olnud. Kunstiteos kasvab välja kujundlikust lähenemisest, mida Hints ei valda.

 

Nõnda süsteemselt ongi toimunud mõistete moonutamine kõikidel aladel. Asju ei nimetata enam nende õige nimega. Ülistatakse alasti kuningat. Ent ilma vaimse kõrgkultuurita tsivilisatsioon hukkub.

 

Jüri Linal on loengulistele üllatuseks pakkuda avalikkuse eest maha vaikitud kunstiteoseid. Täpselt nagu juhtus Nõukogude okupatsiooni rasketel aastatel. Järeldused tehku osasaajad.

 

Vaheajal müüakse raamatuid, plaate ja filme (DVD). Kehtib sularaha.

Aeg ja koht

 

Esmaspäeval, 12. veebruaril 2024 kell 18.30-21.30 Tartu hotelli Soho konverentsiruumis Rüütli 9.
Sissepääs 16 eurot.

 

Teisipäeval, 13. veebruaril kell 19-22 Tartu Loomemajanduskeskuse konverentsisaalis Kalevi t 17. Erakorraline loeng väljaspool programmi.
Teema: “Ega kuri moodu jäta: Venemaa tee totalitaarsusest totalitaarsusesse”.

Kellel jäi Jüri Lina film ”Hermese varjus” vaatamata, võib seda näha sedakorda koos autori seletuste ja kommentaaridega, sealhulgas saada teadmisi teatud sündmuste maagilisest tähendusest.
Sissepääs 20 eurot. Registreerida e-aadressil: teadlik-loome@gaiakristallid.ee
või meldida telefonil 53 85 37 87

 

Kolmapäeval, 14. veebruaril kell 18.00-21.00 Võru Kultuurimajas “Kannel” Liiva 13.
Ka Põlva rahvas on teretulnud.
Sissepääs 12 eurot.

 

Neljapäeval, 15. veebruaril kell 18-21 Viljandis restorani Sahara peosaalis Posti 6.
Sissepääs 12 eurot.

 

Reedel, 16. veebruaril kell 18-21 Raasiku Rahvamajas Tallinna mnt 21.
Erakorraline üritus. Helilooja Toivo Kurmeti 75. sünniaastapäeva tähistamine Harjumaal.
Mälestatakse tema muusikalise ande suurust. Esitatakse ka seni avalikkusele tundmatut Kurmeti loomingut.
Näidatakse katkendit režissöör Jüri Lina filmist “Meloodiate lummuses”, mis annab ülevaate kaunite viiside meistri elust ja loomingust. Filmis kõlavad tema kõige ilusamad lood. Jüri meenutab oma kokkupuutumisi Toivoga. Rohkesti esitatakse tema muusikat. Teiste hulgas esineb ansambel Elurõõm. Sissepääs tasuta.
Müügil on rikkalikus valikus Kurmeti CD-plaate, DVD ja romaan, mille peategelase prototüüp on osaliselt Toivo Kurmet.

 

Laupäeval, 17. veebruaril kell 12-15 Paides Järvamaa Keskraamatukogus Lai 33, kolmas korrus.
Sissepääs 12 eurot.

 

Pühapäeval, 18. veebruaril kell 16-19 Rakvere Gustavi majas Pikk 28.
Sissepääs 12 eurot.

 

Esmaspäeval, 19. veebruaril kell 18-21 Rapla Kultuurikeskuse kinosaalis Tallinna mnt 17.
Sissepääs 12 eurot.

 

Teisipäeval, 20. veebruaril kell 18-21 Pärnus hotelli Strand suures saalis Tammsaare pst 35.
Sissepääs 15 eurot.

 

Kolmapäeval, 21. veebruaril kell 18-21 Tallinnas Rävala pst 8 suures saalis.
Sissepääs 17 eurot.

On eelistatud need loengulised, kes oma osalemise eelnevalt meldivad aadressil
jyrilina@yahoo.com

 

Tere tulemast!

 

Rokiajastu resonantsid

 

See muusikavoolude ülevaade näitab, kuidas viimase sajandi vältel teadlikult on tõrjutud tonaalse (harmoonilise) muusika osatähtsust miinimumini, et muusikakultuuri dissonantside ja vulgaristlike rünnakutega (räpp) värdjastada.

 

Loodetakse toime panna harmoonilise muusika jumala Apollo tapmist, trampides kauni muusika põrmu.

 

Raamatus näidatakse, kes on need jõud, kes kahjustavad kultuuri.

Hind koos saatekuludega 27 eurot.

23. jaanuaril 2017 ilmus eesti keeles Jüri Lina legendaarse teose ”Skorpioni märgi all. Nõukogude võimu tõus ja langus” neljas, oluliselt täiendatud trükk (560 lk). Seda raamatut on mitmel pool maailmas, eelkõige USAs, peetud kõige tähtsamaks raamatuks, mis ilmunud viimase 200 aasta vältel. Raamat on ilmunud rootsi, prantsuse, inglise, hispaania, jaapani, eesti, läti ja vene keeles. Hind koos saatetekuludega 30 eurot.

Reedel 23.12.2016, kell 21:20-22:05 näitas Tallinna TV Jüri Lina saadet

Barokiajastu tundmatud suurkujud

Jüri Lina tutvustab barokiajastu tuntud ja tundmatute heliloojate loomingut, samuti kaasaegseid heliloojaid, kes kirjutavad barokkmuusikat.
Saates kõlavat kaunist muusikat illustreerivad Jüri Lina visuaalsed filmilõigud.

“ILLUSIOONIDE LABÜRINT. Mundris mitmekesisus”

 

Režissöör Jüri Linal on valminud järjekordne novaatorlik film, seekord ajupesust.

 

Kunstiline dokumentaalfilm. Nõnda võiks Jüri Lina äsjavalminud filmi lühidalt kirjeldada. Seegi kuulub nüüd tema loomingusalve koos filmidega, mis käsitlevad varjatud ajalugu, vabamüürlust ja kommunismi roimi. Seekordne film käsitleb ajuloputust ehk seda, kuidas inimestega manipuleeritakse, mis võib toimuda eri viisil, mida filmis lähemalt ka vaadeldakse.

 

“Illusioonide labürint”, alapealkirjaga “Mundris mitmekesisus”, on ka film, kus isesäralikku polüfoonilist filmikeelt on edasi arendatud. Selles filmikeeles esitab režissöör meile loo, kus mitmed asjad toimuvad üheaegselt.
Metafoorsed kaadrid ja lõigud ühilduvad helitaustade ja muusikaga. Filosoofilist süvakeelt kasutas oma filmides vene režissöör Andrei Tarkovski, kelle saatust see teos samuti puudutab. Publiku kujutlusvõimet ja mõtlemist stimuleeritakse, samaaegselt kui polüfoonilises vormis loo esitamine on väljendusrikkam kui tüüpilises dokumentaalstiilis, mis tihti on lihtsustav, kuiv ja elutu.

 

Üks tund ja viiskümmend minutit kestev film näitab väljendusrikkalt, kuidas inimesega on läbi aegade manipuleeritud. Film puudutab mitmeid nähtusi, sealhulgas kommunistlikke eksperimente, näiteks kuidas Anton Makarenko kollektiivset kasvatust rakendati Nõukogude lastekolooniais, kuidas Rumeenias Piteşti vanglas poliitvange piinati, et neid ümber kasvatada, või kuidas ameerika sõjavange Korea sõja ajal tundmatuseni maha murti.
Sõna ‘labürint’ tähendab tihti kompleksset käigustikku. Labürindis kõndimine on proovikivi, seal võib sattuda segadusse. Väljapääsu leidmine või sihi saavutamine nõuab süstemaatilist mõtlemist. Keerulises labürindis võib toppama jääda, ilma et kunagi väljapääsu leitaks.

 

Labürint kujundina võib illustreerida ka maailma, milles me elame. See on täis illusioone ja eksikäike. Lapsepõlvest saadik selgitatakse meile, kuhu me oleme sattunud. Maailmatõlgendaja-rolli on endale võtnud vanemad, riik, kirik, kool, massiteabevahendid või ühiskonnas valitsev erakond.

 

Eesti psühhiaater Ilmar Soomere ütleb filmis: “Kõik parteid maailmas tegelevad ajupesuga. Suurriigid kasutavad seda enda huvides ja neil on ka suuremad ressursid.” Soomere selgitab huvitavalt, kuidas ajupesu välistab oma mõtlemise ja et selle eesmärgi saavutamiseks tulevad mängu ka religioonid ja ideoloogiad. Asemele jäävad ametlikud tõed või tegelikkuse arusaamad, mis kehutavad võimureid ja mis ei lase manipuleeritud inimestel järele mõelda.

 

Maailm, kus elame, on harva seesugune, nagu autoriteedid ja võimurid seda kirjeldavad. Kodanike kantseldamiseks on valitsejad läbi ajaloo kasutanud propagandat, valesid ja manipuleerimist. Seepärast jäävad inimesed vaimsesse labürinti kinni, kus nende mõtlemisvõime on suures osas elimineeritud. Arusaamad ja vaated, mida inimesed väljendavad, on pigem teiste indiviidide kaja. Harva on tegu omaenda unikaalsete vaadetega. Kus elab Mina ise? Filmis on osundatud India kirjanikku Idres Sha’d, kes ütles, et “välisvaatleja… ei peaks tõenäoliseks, et igal on oma aju, vaid et inimeste tahet juhib mingi keskne aju”.

 

Mõnes režiimis domineeriv ideoloogia võib väljenduda konkreetselt, nagu kommunistlikes riikides. “Õigeks õpetuseks” nimetatu võib vastata religioonile ja ideoloogiale. Tänapäeval koosneb maailm formaalsetest demokraatiatest, mis esindavad erinevaid uskumusi. Põhiseaduslikult vaadatuna pole ühtki riiklikku ideoloogiat või religiooni olemas. Seetõttu valitseb rohkem vaistlikulttajutav, juurdemõeldav ideoloogia, mida võib käsitada kui “poliitkorrektsust” ja mida filmis nimetatakse konsensustransiks.

 

Film viitab konsensustransile, et rõhutada, kuidas ajupesu ilmneb uutes vormides. Ühiskonnas peetakse koledaks, kui inimesed oma tähelepanekuid esitavad, ja võimurid tahavad neid kohe vaigistada, mis tähendab, et kehtib poliitkorrektsus. Kui mingi tähelepanek või vaade ei sobi kokku kummipaelana veniva kõnepruugiga, mida kasutatakse väärtushinnanguna, siis võimu põhimõte nõuab selle mahategemist ja väljendajas süütunde tekitamist.

 

Filmi alapealkiri “Mundris mitmekesisus” on kaks sõna, mis tabavalt kirjeldavad tänapäeva maailma vaevumärgatavat ideoloogiat, teisisõnu poliitkorrektsust. Ühelt poolt loodetakse, et inimesed ülistaksid mitmekesisuse mõistet, teiselt poolt aga loodetakse, et nad endid poliitkorrektsuse mõjul suukorvistaks. Isegi korrigeeritakse teisi, kui nood hülgavad mõttemalli. Paradoks on mõistetav. Kui erinevad arvamused ja lähenemisviisid ei tohi ilmneda, siis ei ole mitmekesisust. Loogiliselt muutub mundris mitmekesisus ummikuks. Kui rännatakse elu labürindis, suunab mundris mitmekesisus rändurit pidevalt eksiteele.

 

Kreeka mütoloogias on juttu kuningatütar Ariadnest, kes andis prints Theseusele lõngakera, et too pärast võidukat surmavõitlust koletis Minotaurosega leiaks tee labürindist välja. Ariadne lõng esindab seda abi või juhtlõnga, mida rahvas vajab seoste nägemiseks, et elus õigesti orienteeruda. Film “Illusioonide labürint” on justkui Ariadne lõng, vahend õige tee leidmiseks. Võrgutavad illusioonid teel nähakse läbi, ametlikud tõed seatakse kahtluse alla, asetades need meile harjumatusse valgusesse. Näiteks: kas kliimamuutusi tekitab ikka tõesti süsihappegaas? Film toob näiteid teistest lähenemisviisidest ja parameetritest, millest paljud midagi ei tea. Kahtluse alla seadmine muutub vastuoluliseks ja väga tundlikuks inimestele, kes lasevad end juhtida mundris mitmekesisusest, selle asemel, et kasutada Ariadne lõnga, mida film uudishimulikele vastuvõtjatele pakub.

 

Kas võib usaldada võimureid ja seda, mida ühiskond loodab, et me usuksime? Ja milline reegel kehtib illusioonide labürindis? Millal võime oletada, et valitsejad on meile valetanud? Sellele küsimusele vastab film ühe põhimõttega: “Kui midagi on juhtunud, aga sellest ei räägita, siis ei ole seda toimunud, kuigi see juhtus tegelikult. Aga kui räägitakse sündmusest, mis ei ole aset leidnud, justkui see oleks toimunud, siis on see juhtunud, kuigi mitte tegelikkuses.”

 

See reegel viitab niimoodi tollele filosoofilisele aspektile, mis aitaks meil kujundada suhtumist ametlikesse doktriinidesse, kui tahame säilitada oma isikupära ja individuaalset mõtlemist. Filmi kronoloogia ei järgi ajastutruud joont, mis esineb klassikalises dokumentaalfilmis, vaid keerleb labürindi ümber nagu kujundlik kujutis. See võib aidata vaatajal mallina leida labürindi kronoloogiat ja Ariadne lõnga.

 

Põnevad visuaalsed efektid, müstilised helid ja ilmekas muusikakujundus suunavad filmivaataja läbi paljude ajalooepisoodide. Sisu on kontsentreeritud, mille iga osa võiks käsitleda põhjalikumalt, ent eraldab siiski piisavalt ruumi, et olulisi ivasid nähtavaks teha. Filmi kestus soodustab nii üldteadmiste saamist kui ka kriitilise mõtlemise arengut. Üksikasjade küllus ei lase filmil igavaks muutuda. See on teos, mida võib vaadata korduvalt ja iga kord avastada midagi uut.

 

“Illusioonide labürint” on tugev novaatorlik teos, kui võrrelda nendega, mida tavaliselt kinoekraanil näidatakse. Vaatajad, kes loodavad näha unikaalsust, löögijõulisust ja tuntud filmimallide eiramist, saavad imponeeriva mulje osaliseks.

 


Jonas Lundström

Tõlgitud Rootsi ajalehest “Nya Tider”

Jüri Lina polüfooniline laiekraanifilm “Januse efekt. Baali orjad”

 

See on imeline film kommunismi kõige pöörasematest saladustest. Saab näha eriti haruldasi arhiivikaadreid.

Film tõstatab küsimuse: miks inimesed muutuvad Baali orjadeks?

Saab teada, kust pärinevad kommunistlikud ja sotsialistlikud sümbolid ja mida need tegelikult tähendavad.

Miks töötati välja kommunistlik ideoloogia ja kelle huvides.

Saab selgust, kes utsitasid kõige alatumaid metsikusi.

DVD maksab 20 eurot koos saatekuludega.
Tellida saab kirjutades aadressile jyrilina@yahoo.com

Oktoobris 2015 ilmus “Kultuuri ja Elu” sügisnumber, milles on pikem intervjuu Jüri Linaga

Tallinna TV andis reedel, 9. jaanuaril 2015 eetrisse esimese osa Jüri Lina TV-sarjast “Terendav tegelikkus”, mille teema on “Kahjulikud ained toidus”.

TERENDAV TEGELIKKUS – Jüri Lina: kahjulikud lisaained toidus

Jüri Lina TV-saatesari “Terendav tegelikkus”

Miks on järjest rohkem hüperaktiivseid lapsi või ülekaalulisi täiskasvanuid? Miks paljud inimesed kurdavad kroonilise väsimuse üle? Näiteks ei pruugi me teada, mida tegelikult sööme. Me ei saa alati eemalduda mürast, mis meile halvasti mõjub. Samas me võib-olla ei pane tähele märke, mis võiksid meid aidata. Jüri Lina tutvustab oma saadetes meie igapäevaelu varjatud tahke, millel on meile suur mõju ja mida me saame muuta, kui neist teadlikud oleme.

Järgmine saade oli muusikast ja läks eetrisse 23. jaanuaril kell 21.15.

 

Harmooniline muusika avaldab hingele imelist mõju. 20. sajandil see taandus kakofoonilise muusika ees, kuid nüüd tuntakse barokse stiili vastu järjest enam huvi. Saates kõlab kolme helilooja looming: Gian Piero Reverber Itaaliast, Pär Lindh Rootsist ja Toivo Kurmet Eestist. Viimane on meile tuntud ennekõike laulude Naer ja Ainult sul autorina. Saate autor Jüri Lina.

Kolmas saade läks Tallinna TV-s eetrisse reedel, 20. veebruaril kell 21.15 ja käsitles seletamatuid ilminguid.

Osales Ilmar Soomere.